Q2: több mint 162 ezer négyzetméterrel nőtt a logisztikai ingatlanterület

ingatlaniroda

A második negyedévben több mint 115 ezer négyzetméter új logisztikai ingatlant adtak át a budapesti agglomerációban, míg vidéken csaknem 47 ezer négyzetmétert – közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF).

Június végére az ipari és logisztikai ingatlanállomány területe a budapesti agglomerációban 2,928 millió négyzetmétert tett ki, vidéken meghaladta az 1,38 millió négyzetmétert.

A fővárosban és környékén az új átadások terület alapján csaknem elérték a tavalyi azonos időszak szintjét, de az üresedési ráta 2,5 százalékponttal magasabb, 6,4 százalékos lett, majdnem 188 ezer négyzetméter volt kihasználatlan. Vidéken a több mint 75 ezer négyzetméternyi üres ingatlan 5,5 százalékos arányt jelent.

A teljes bérlői kereslet a fővárosi agglomerációban több mint 113 ezer négyzetméter, ami éves összevetésben csaknem 34 százalékos csökkenés. A teljes keresleten belül a hosszabbításoké volt a legnagyobb rész 42 százalékkal, míg az új szerződések aránya 39 százalék, az előbérleteké 19 százalék – közölték. A tulajdonos használatában álló területek nem tartoznak bele az összesítésbe.

A lakóingatlanok 12,5 százalékkal drágultak Budapesten az első fél évben

BuA felpörgött kereslet az első fél évben átlagosan 12,5 százalékkal emelte az árakat a budapesti lakóingatlan-piacon a 2021-es átlagárhoz képest – közölte az Otthon Centrum. Az ingatlanközvetítő hálózat saját adatain alapuló elemzése szerint az áremelkedés hátterében az áll, hogy a romló gazdasági környezet és a háború okozta bizonytalanságban egyre többen fordulnak az ingatlan, mint legbiztonságosabb befektetés felé. Míg a használt téglalakások négyzetméterára egész Budapestre vetítve 882 ezer forint volt a vizsgált időszakban, addig Budán az átlagos ár először lépte át az egymillió forintot (1,034 millió). Ennek ellenére a legdrágább ingatlanok mégis Pesten, a belvárosban találhatók (1,15 millió). A panellakások továbbra is a legkedvezőbb árfekvésű ingatlanok a fővárosban, körükben az átlagos áremelkedés 20 százalék volt. Az átlagos négyzetméterár Pesten 761 ezer, Budán 769 ezer forint. A pesti peremkerületekben viszont átlagosan 642 ezer forintért cseréltek gazdát a panellakások. A családi házak átlagos négyzetméterára az idén 638 ezer forint, ami 18 százalékkal magasabb a tavalyinál. A legdrágább kerület a II., ahol kereken egymillióba kerül egy családi ház négyzetmétere, míg a XX. kerületben 446 ezer forint az átlagár.


Kapcsolódi híreink

Leave a Comment